Avto-motoAvtodeli

ABS senzorji za preprečevanje izgube nadzora vozila

Na premikanje in spremembo gibanja vozila vplivajo delujoče sile, ki so odvisne od stanja ter tipa pnevmatik, od podlage cestišča in vremenskih razmer. Precej veliko težavo predstavlja samo dejstvo, da med uporabo avta oziroma med vožnjo prihaja do določenih odstotkov zdrsa koles po vozni površini.

Sistemi za uravnavanje zdrsa in elektronski varnostni sistemi pa služijo ohranitvi in izkoriščanju največjega možnega koeficienta trenja v danih pogojih vožnje. Med najpogostejše tovrstne sisteme sodijo ABS, BAS, ESP, ASR. ABS senzorji so del ABS sistema, ki je namenjen proti blokiranju koles avta.

Glavna funkcija ABS senzorjev

ABS senzorji so torej del ABS zavornega sistema v avtu. Primarna naloga takšnega sistema je preprečevati izgubo kontrole vozila zaradi spodrsavanja. Ko zavirate z največjo možno močjo, tedaj je koeficient trenja med pnevmatiko ter vozno površino. Posledično je tedaj zavorna pot najkrajša. Ob zmanjšanju omenjenega koeficienta zaradi blokade koles, lahko pride do zdrsa in posledično tudi do izgube kontrole nad avtom, lahko tudi do podaljšanja zavorne poti.

ABS senzorji
Ključna vloga ABS senzorjev je ohranjanje stabilnosti med zaviranjem na cesti

ABS sistem in krmiljenje vrtečih se koles

Senzorji ABS omogočajo krmiljenje vrtečih se koles, prav tako zagotovijo prenašanje stranskih vodilnih sil, in sicer ob najmočnejšem možnem zaviranju. To je torej glavna naloga zavornega sistema ABS. Na takšen način se torej zavorna pot skrajša. Z omenjenim sistemom morajo biti obvezno opremljeni prav vsi avti, ki so bili proizvedeni v Evropski uniji.

ABS senzorji
Senzorji ABS so odgovorni za nadzor vrtečih se koles in njihovo krmiljenje

Sam sistem oziroma napravo ABS torej sestavljajo ABS senzorji vrtilne hitrosti, hidravlični agregat z ventili in elektronska krmilna enota. Obroči se nahajajo na kolesnih zavorah. Z njihovo pomočjo ABS senzorji zaznavajo in merijo vrtilno hitrost avtomobilskih koles. Senzorji nato pridobljene informacije posredujejo naprej, in sicer elektronski krmilni enoti.

Blokiranje avtomobilskih koles

Blokiranje koles na avtu pomeni, da je zdrs dosegel 100 % vrednost. Ko je zdrs v območju med 8 in 35 %, prične delovati ABS sistem. V tem območju namreč dosežete najvišjo zaviralno moč. Zavorna pot avta z vgrajenim sistemom ABS je krajša pri vožnji na suhi površini. Ker ne prihaja do blokade koles, je na srečo avta še vedno pod vašim nadzorom.

Kakšni so simptomi slabega senzorja ABS, senzorja hitrosti kolesa

Dobro je vedeti, da če se na armaturi vašega avta prižge kontrolna lučka za sistem ABS, to kaže na potencialno okvaro sistema proti blokiranju koles. Če ABS senzorji in drugi sestavni deli zaviralnega sistema v avtu ne delujejo, je to v resnici izjemno velika nevarnost oziroma grožnja v prometu. V primeru prižiga omenjene lučke morate zato nemudoma ukrepati in obiskati servisno delavnico.

Vrste zavornih sistemov za avto

Zavorni sistemi za avto učinkovito skrbijo za aktivno varnost vozila. Njihova ključna naloga pa je, da zmanjšujejo hitrost avta oziroma tega ustavijo, ko je to nujno potrebno. To preprečuje, da bi se zaustavljeni avto premaknil sam od sebe.

Tako kot to velja za čisto vse sestavne dele avta, se tudi učinkovitost zavor sčasoma zmanjša. Navadno se to dogaja postopoma, posledično tega niti ne opazite oziroma zaznate. Ker so novejši avti vse močnejši, slabšanje zavor lahko postaja vse bolj nevarno. Pomembno si je vzeti čas in razmisliti, ali ste morda na svojem avtu opazili kakšne znake okvarjenega zavornega sistema. V specializiranih prodajalnah z avto deli so vam na voljo vse vrste zavornih delov, na primer zavorne klešče za avto, zavorne ploščice, diski, čeljusti, valji, zavorne cevi.

Znaki okvare zavornega sistema

Zavorni sistemi za avto so torej sestavljeni iz številnih komponent, med katerimi so denimo zavorne klešče za avto, diski, zavorne ploščice. Če je s katerim od teh delov kaj narobe, je treba avto odpeljati na servis oziroma kupiti nove dele za avto.

Ko boste na primer pri pritisku na zavoro avta slišali poseben zvok, kot da bi se nekaj drgnilo, to pomeni, da so zavorne obloge vozila verjetno že kar precej obrabljene ter da jih je treba zamenjati. Obenem so lahko poškodovane tudi zavorne kolute. Ko zavirate in vas ob tem vleče na eno stran, to lahko pomeni, da se je zagozdil ali celo prilepil kakšen od mehanskih ali pa hidravličnih delov, ki jih vključujejo zavorni sistemi za avto.

V primeru da se vam zavorni pedal zdi, kot da bi bil izdelan iz gobe, je najverjetneje v hidravličnem sistemu zrak, in sicer zaradi puščanja tekočine. Najbolj očitni znak, da je z zavornim sistemom v avtu nekaj hudo narobe, pa je seveda opozorilna lučka za zavoro na armaturi avta. Ta lahko sveti kot nora.