Pojav alergij pri psih
Kazalo
Imeti hišnega ljubljenčka je precej odgovorno, saj moramo zanj redno skrbeti. Med drugim to pomeni, da ga moramo tudi ustrezno prehranjevati. Najpogosteje se odločamo za psa, ki pa poleg kakovostne prehrane zahteva tudi primerno količino gibanja in še mnogo drugega.
Pri psih se lahko tudi zaradi hrane in drugih vzrokov pojavijo najrazličnejše težave. Zelo pogoste so alergije pri psih. Vzrokov za nastanek je lahko več, pogosto je za to kriva ravno neprimerna prehrana.
Kožne težave pri psih
Ste vedeli, da so pri psih kožne težave eden od najbolj pogostih vzrokov za obisk veterinarja? Težava s kožo pri psih naj bi namreč predstavljala tudi do 75 % vseh obravnav pri veterinarju.
Na to, da se na primer pojavijo alergije pri psih, vpliva kar nekaj dejavnikov, na primer kakovost hrane, redna ter pravilna nega, skrb za zaščito pred zajedavci, ne nazadnje tudi prisotnost kožnih in drugih organskih bolezni.
Med najpogostejšimi razlogi za težave s koži ter dlako pri psih so torej alergije. V večini primerov se to pri živali izraža z rdečino kože, s srbežem, lizanjem, izpadanjem dlake, drgnjenjem.
Znaki za alergijo pri psu
Če ste lastnik ali skrbnik psa, je dobro, da veste, kateri so tisti klinični znaki, ki se pri psu pojavljajo v času alergij. To so seveda spremembe na koži, ki se denimo kažejo v obliki mozoljev, krast, rdečine, hud srbež, koža se po dolgo časa trajajočih težavah zadebeli in počrni.
Pes ima v času alergij lahko tudi prebavne motnje, ki se kažejo v driski, hujšanju. Prav tako se lahko pojavijo težave z dihali, toda redkeje. Tipični znaki so še lizanje tačk, področja pazduh in dimelj, ponavljajoča vnetja ušes – pes z ušesi otresa, se praska po njih. Drsa se po zadnjici.
Najpogostejše alergije pri psih
Pasje alergije so lahko različne. Med najpogostejše sodijo tiste, ki nastanejo zaradi ugriza bolh. V področjih, kjer so zime zelo mrzle, gre za tako imenovano sezonsko bolezen pri psih.
Ko bolha psa ugrizne, pride koža v stik z njeno slino. Ta vsebuje beljakovino, ki sproži alergijski odziv. Pri psu, ki ima alergijo na boljšo slino, je za to potrebna dovolj lahko že zgolj ena sama bolha.
Nakup izdelkov za reševanje težav pri psih
Tudi pri živalih se torej lahko, tako kot pri ljudeh, pojavijo najrazličnejše težave oziroma bolezni, kot so denimo alergije. V tem primeru se je seveda potrebno posvetovati z veterinarjem in ga po potrebi tudi obiskati.
Včasih pa se lahko določene težave pri psih preprečijo s kakšnimi izdelki, ki so na voljo v trgovinah za male živali. Pasja hrana torej še zdaleč ni edina kategorija izdelkov, ki jo lahko kupite v specializirani prodajalni za male živali. Kljub temu pa lastniki psov trgovino za male živali najpogosteje obiščejo ravno zato, ker želijo živali kupiti kakovostno hrano. Tudi od slednje je precej odvisno, ali se bo pri psu razvila kakšna bolezen ali ne. V zadnjem času je med drugim zelo priljubljena tudi surova hrana za pse, saj v primerjavi z drugo vrsto pasje hrane prinaša vrsto prednosti.
Prehajanje iz industrijske hrane za pse na surovo pasjo hrano
Ker surova hrana za pse prinaša vrsto prednosti, se vse več lastnikov psa odloča za prehajanje iz industrijske pasje hrane na surovo. Seveda je prehod nujno potrebno prilagoditi starosti psa pa tudi njegovemu zdravstvenemu stanju.
Prehod pasje hrane mora biti postopen in mora nujno trajati več dni. Samo s postopnim prehodom se bomo namreč lahko na dovolj učinkovit način izognili stresu psa, ki se lahko denimo kaže v prebavnih motnjah, zlasti v driskah.
Prvi dan prehajanja na surovo pasjo hrano
Surova pasja hrana se mora torej živali pričeti dodajati postopoma. Prvi dan psu ponudimo hrano, s katero je bil hranjen od sedaj. Tej hrani pa naj se dodati približno tretjina surove pasje hrane. Za enak odstotek je potrebno zmanjšati količino suhe hrane.
Precej verjetno je, da bo vaš pes na začetku hrano nekoliko ovohaval, ker se do sedaj morda še ni nikoli srečal s tako vrsto hrane. Slednje se sicer ne dogaja ravno pogosto. Psi namreč po večino prepoznajo primerno hrano zanje.
V tem času bodite še posebej pozorni na to, kakšno blato ima pes. Če je nekoliko redkejše, ni potrebe po kakršni koli paniki. V takšnem primeru se lahko brez težav nadaljuje s postopnim prehodom.